Ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła jest obecnie najlepszym rozwiązaniem. Jednak inwestycję w takie urządzenie trzeba rozpatrywać indywidualnie do każdej nieruchomości. Przede wszystkim właściciel domu, który zdecyduję się na montaż pompy ciepła, może liczyć na dodatkowe korzyści wynikające z oszczędności na ogrzewaniu.
Czy pompa ciepła jest drogą inwestycją?
Kiedy obliczymy całkowite koszty instalacji pompy ciepła, to okazuje się, że nie jest to wcale taka droga inwestycja. Dodatkowo nie trzeba wydzielać specjalnego pomieszczenia do instalacji tego urządzenia i nie ma potrzeby magazynowania jakiegokolwiek opału. Dodatkowa osoba, która decyduję się na montaż pompy ciepła, nie musi budować instalacji gazowej, przyłącza gazu czy też specjalnego komina.
Dużo również zależy od tego, na jaki rodzaj pompy się zdecydujemy. Można bowiem zastosować gruntową pompę ciepła, która samodzielnie będzie w stanie ogrzewać cały dom przez cały rok. Również dobrym rozwiązaniem jest powietrzna pompa, która najczęściej dobierana jest do odpowiedniej temperatury powietrza, aby mogła samodzielnie pracować. Nowoczesne pompy ciepła mogą bez problemu poradzi sobie, nawet przy temperaturach minus 20 stopni Celsjusza.
Pompa ciepła warto wybrać ze względu na:
- niezawodność,
- efektywność pracy,
- trwałość,
- niskie koszty eksploatacyjne.
Jak długo będzie funkcjonować pompa ciepła?
Wszystko głównie zależy od tego, jakiej klasy urządzenie zakupimy. Warto przede wszystkim zapoznać się z dostępnymi urządzeniami i sprawdzić, jakie ma parametry. Nowoczesna pompa ciepła powinna bez problemu pracować przez co najmniej 20 lat. Dodatkowo, gdy zadbamy o regularną konserwację i serwisowanie, mamy pewność, że będzie służyć znacznie dłużej.
Firma oferująca serwis może zamontować monitoring pompy ciepła, aby z dowolnego miejsca monitorować pracę instalacji ogrzewania. W ten sposób przy wykryciu jakichkolwiek problemów lub usterek, fachowcy dokonają odpowiednich poprawek.
Czy warto postawić na powietrzną pompę ciepła?
Najczęściej inwestorzy decydujący się na montaż pompy ciepła wybierają tą w systemie powietrznym. Urządzenie wtedy wykorzystuje ciepło powietrza atmosferycznego i ogrzewa cały budynek. Dobrym rozwiązaniem są również pompy powietrze woda, które wykorzystują ciepło z gruntu.
Wysokiej jakości pompa ciepła będzie ogrzewać nie tylko cały dom, ale również wodę do mycia i kąpieli. Można również ustawić w instalacji grzewczej, aby w okresie upalnych dni pompa chłodziła dom.