Wiele osób zastanawia się nad tym, z czego wykonać odpowiednią izolację termiczną poddasza. Kiedyś mogliśmy korzystać tylko z dwóch produktów takich jak wełna mineralna oraz styropian, ale w dzisiejszych czasach bardzo popularne stało się ocieplanie poddasza pianką poliuretanową.
Obydwa te materiały łączy współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Na tej podstawie projektant budynku będzie wyznaczał odpowiednią grubość ocieplenia i w ten sposób również poznamy koszty całej izolacji poddasza.
Właściwości pianki oraz wełny
Jedną z największych zalet wełny jest to, że jest ona odporna na bardzo wysokie temperatury, które sięgają nawet 1000 stopni. Wełna nie jest produktem, który będzie roznosił ogień i dodatkowo pomoże nam chronić wrażliwe części konstrukcji budynku przed płomieniami w razie pożaru.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem do budynków wysokich oraz drewnianych jest właśnie wełna. Pianki mają skromniejsze właściwości, ale jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż stosowanie styropianu.
Ciężar pianki oraz wełny
Wełna mineralna jest materiałem, który ma odpowiednią wagę. Dlatego jest to materiał, który bardzo trudno montować, a dodatkowo wełna będzie stanowić również dodatkowe obciążenie dla konstrukcji budynku. Pianka natomiast jest produktem, który należy do najlżejszych form ocieplenia budynków.
Zalety wełny i pianki to:
- znakomita izolacyjność akustyczna,
- odporność na wysokie temperatury.
Co jest zdrowsze pianka czy wełna?
Przy wyborze odpowiedniego ocieplenia poddasza powinniśmy również pomyśleć o kwestiach zdrowotnych. Warto wiedzieć o tym, że wełna mineralna podczas montażu pyli się i dlatego podczas jej układania musimy zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim powinniśmy posiadać okulary oraz odzież ochronną. Pianka poliuretanowa polecana jest wszystkim osobom, które cierpią na alergie dróg oddechowych, ponieważ przy jej użyciu nie dochodzi do pylenia.
Warto znać wszystkie zalety oraz wady wełny mineralnej i pianki poliuretanowej, aby zdecydować się na najlepsze rozwiązanie dopasowane do ich potrzeb.
Możemy również skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, który wytłumaczy nam, jakie są zalety każdego z tego rozwiązań, abyśmy mogli odpowiednio dopasować materiał do ocieplenia poddasza.