Na polskim rynku cały czas rośnie popularność pomp ciepła do c.w.u.. Urządzenie takie pozwala uzyskać ciepłą wodę nawet 3 razy taniej niż przy użyciu prądu. Dodatkowo sama pompa jest dość tania w zakupie i bardzo prosta w instalacji.
Czym się kierować przy wyborze pompy ciepła do przygotowania c.w.u.?
Ciepłą wodę użytkową najczęściej w domu jednorodzinnym podgrzewa zwykły kocioł. Jego dodatkową funkcją jest także ogrzewanie całego budynku. Jeżeli właściciel nieruchomości korzysta z drugiego paliwa, to automatycznie również przełoży się to na dość duże koszty finansowe.
Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zakupienie pompy ciepła do c.w.u., która jest tania w eksploatacji i szybka w montażu.
Jak działają pompy ciepła?
Pompa ciepła, która służy do podgrzewania c.w.u. pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i odpowiednimi kanałami przekazuje je do wody zgromadzonej w zbiorniku. Pompa mimo tego, że jest wykorzystywana jako urządzenie grzewcze, to pracuje dokładnie jak standardowa lodówka.
Wielu osobom mogłoby się wydawać, że nie ma sensu montować pompy ciepła, ponieważ sama grzałka przygotowująca wodę będzie wystarczająca. Jednak jak się okazuje w rzeczywistości, pompy ciepła pobierają energię pochodzącą z powietrza i tylko niewiele energii elektrycznej. Dlatego montując pompę ciepła do przygotowania c.w.u., można znacząco obniżyć sobie rachunki.
Pompy ciepła dzielimy na dwie kategorie:
- pierwsza występuje bez zbiornika,
- druga posiada zintegrowany zasobnik ciepłej wody.
Skąd pobierane jest powietrze dla pompy ciepła?
Powietrze do pompy ciepła pochodzi z:
- wnętrza budynku,
- zewnątrz budynku,
- dwóch źródeł jednocześnie.
Najprostszym wariantem jest ustawienie pompy, aby czerpała powietrze wprost z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana. Może to być piwnica lub kotłownia albo też dowolne pomieszczenia gospodarcze.
Dobrym rozwiązaniem jest także powietrze pochodzące z zewnątrz i najlepszym okresem jest lato, ponieważ powietrze ma wtedy od kilkunastu do nawet 30 stopni Celsjusza. Jest to wtedy najlepsze wydajne źródło ciepła dla pompy.
Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie przewodów powietrznych, aby pompa mogła korzystać z powietrza wewnątrz, ale także z tego zewnętrznego. Można wtedy ustawić tryb pracy automatyczny albo też sterować przewodami ręcznie.