Wybór odpowiedniej pompy ciepła będzie zależał głównie od tego, skąd ma ona pobierać ciepło, ponieważ istnieje wiele różnych rozwiązań. Pompa może pobierać ciepło z:
- gruntu,
- wody,
- powietrza.
Które pompy ciepła najczęściej są wybierane?
Najczęściej właściciele nieruchomości decydują się na zakup pompy ciepła solanka woda i woda woda. Takie urządzenie może być jedynym źródłem do ogrzewania całego budynku, nawet w okresie zimowym przy bardzo mroźnych temperaturach.
Jednak na rynku coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła powietrze woda. Ich instalacja jest znacznie szybsza i tańsza, a dodatkowo mogą współpracować z innymi źródłami ciepła.
Czy warto wybrać gruntową pompę ciepła?
W ciągu roku temperatury gruntu są praktycznie takie same i na około 2 m głębokości jest to temperatura od 7 do 13 stopni Celsjusza. Im głębiej byśmy zeszli to temperatura byłaby wyższa. Na początek ciepło odbierane z gruntu musi zostać zregenerowane, czyli odpowiednie ogrzane.
W przypadku gruntowej pompy ciepła energia będzie pobierana przez kolektor gruntowy lub przez specjalne sondy gruntowe. Przez kolektor i sondy przepływa mieszanina wody i glikolu, a następnie ciepło transportowane jest do specjalnego parownika pompy.
Montaż takiego urządzenia jest najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli nieruchomości, którzy mają jeszcze niezagospodarowaną działkę. Gruntowa pompa zapewnia znacznie niższe koszty ogrzewania niż na przykład pompa powietrzna. Największy wpływ na jej odpowiednie działanie ma dobrze zaprojektowany i wykonany gruntowy wymiennik.
Czy dobrym rozwiązaniem jest wodna pompa ciepła?
Wodne pompy ciepła najskuteczniej przenoszą źródło wody do budynku, który ma zostać ogrzewany. Są znacznie wydajniejsze niż jakikolwiek inny system do ogrzewania nieruchomości. Do jej zasilania wystarczy niewielki strumyk albo woda rzeczna i w ten sposób można już uzyskać bardzo dobre rezultaty ogrzewania.
Na polskim rynku możemy spotkać rodzaje wodnych pomp ciepła z:
- układem pętli zamkniętej,
- systemem otwartym,
- systemem hybrydowym.
Największymi zaletami takiego rozwiązania jest generowanie znacznie mniejszego dwutlenku węgla niż tradycyjne systemy grzewcze. Dodatkowo mamy możliwość ubiegania się o dofinansowanie i taka pompa ma bardzo niski koszt eksploatacji.