Zawsze, kiedy nadchodzi okres zimowy, to już podczas okresu jesiennego powinniśmy zdecydować się na wyregulowanie okien na zimę.
Kiedy poczujemy, że mimo ogrzewania w pokoju nadal występuje bardzo niska temperatura, to jest to dla nas znak, że okna mogą być nieszczelne. W takiej sytuacji musimy przestawić zmianę trybu okna z letniego na zimowy albo też dokonać wymiany uszczelek, które mogły zostać uszkodzone.
Kiedy zmienić tryb okna z letniego na zimowy?
Już podczas początkowej jesieni, kiedy zaczną występować bardzo niskie temperatury, powinniśmy zdecydować się na to, aby dokonać regulacji okien oraz sprawdzić wszystkie uszczelki.
Warto również zdecydować się na zmianę okna z trybu letniego na zimowy, kiedy temperatura w naszym mieszkaniu spada poniżej 18 stopni i jest to bardzo ważne, gdy w domu przebywają małe dzieci. Musimy wtedy utrzymywać stałą temperaturę w domu około 20 stopni i nie dopuszczać do sytuacji nieszczelnych okien.
Jak najczęściej ustawione są okna po montażu?
Najczęściej okna, które są montowane w naszym domu, zawsze ustawione są w trybie letnim. Oznacza to, że skrzydło przepuszcza znacznie więcej powietrza oraz ułatwia wentylację w pomieszczeniu. Podczas zmiany trybu okna z letniego na zimowy, zmienimy również docisk okna do ramy, aby żadne zimne powietrze nie przenikało do pomieszczenia.
W uszczelnienie okien na zimę pomoże:
- zmiana z trybu letniego na zimowy,
- wymiana uszczelek,
- naprawa uszkodzonych elementów.
W jaki sposób wyregulować okna drewniane?
Żeby wyregulować okno drewniane, musimy użyć specjalnego klucza imbusowego. Za pomocą tego prostego narzędzia będziemy przekręcać odpowiednie śruby i zazwyczaj w każdym oknie znajdują się trzy śruby w okuciach skrzydła.
Musimy przekręcić śrubę tak, aby dłuższy jej bok znalazł się po stronie uszczelki. W ten sposób docisk skrzydła do ramy okiennej zostanie zwiększony i zimne powietrze nie będzie przedostawać się do mieszkania. Zmianę trybu okien powinniśmy wykonywać dwa razy do roku w okresie zimowym oraz letnim.