Zawsze, kiedy decydujemy się na dachówki lub blachodachówki, to nigdy nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Warto zwrócić uwagę na wiele istotniejszych szczegółów związanych z wyborem odpowiedniego pokrycia dachu.
Czy warto postawić na blachodachówkę?
Blachodachówka nie nasiąka wodą oraz nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Dodatkowo materiał ten jest odporny na korozję oraz zarysowania, a także ma trwałą powłokę oraz kolor.
Najczęściej wierzchnią stronę rdzenia wykonuje się z blachy stalowej, która jest ocynkowana oraz dodatkowo zabezpieczona powłoką ze specjalnego tworzywa sztucznego takiego jak poliestrem.
Czy dobrym rozwiązaniem jest dachówka?
Dachówka to materiał bardzo trwały i dodatkowo niesamowicie wytrzymały. Nie łamie się pod ciężarem leżącego śniegu czy chodzącego po dachu człowieka. Dachówki są bardzo trwałym i mocnym pokryciem dachu, które wchłaniają wodę, ale są również bardzo szczelne. Najczęściej dachówki nasiąkają wodą, gdy wykonane są z naturalnej powierzchni i nie są pokryte żadną warstwą wykończeniową.
Każda dodatkowa warstwa chroni dachówkę przed czynnikami atmosferycznymi, a także zwiększa odporność na mróz. Trwałość dachówek cementowych oraz ceramicznych szacuje się na około 100 lat. Potwierdzają to przede wszystkim dachówki w zabytkowych w domach, które położone były kilkadziesiąt lat temu i pełnią swoją funkcję do dzisiaj.
Odpowiednie czyszczenie dachówek oraz blachodachówek
Czyszczenie dachówek odbywa się za pomocą:
- szczotki ryżowej
- specjalnych preparatów
- odpowiednich detergentów
Czyszczenie blachodachówek odbywa się za pomocą:
- wody z dodatkiem odpowiednich detergentów
- specjalnej farby renowacyjnej
Zawsze, gdy minie okres gwarancyjny na blachodachówki to możemy ją pomalować specjalną farbą podkładową, a następnie odświeżyć farba nawierzchniowa. Zima musimy dbać o to, aby na dachu nie zalegał śnieg, ponieważ może on spowodować ugięcie się blachy. Śnieg zalegający na dachu powinniśmy delikatnie usunąć za pomocą miękkiej szczotki.