Pompy ciepła są niskotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi, które wykorzystują energię cieplną znajdującą się w naturalnych pokładach wody oraz powietrza, a także ziemi. Zasada działania pompy ciepła opiera się na przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu grzewczym. Dochodzi przede wszystkim do przemian fizycznych takich jak parowanie oraz sprężanie skraplania, a także rozprężanie. Żeby pompa ciepła mogła normalnie funkcjonować, potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, która dostarczana jest do napędu sprężarki.
Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?
Zazwyczaj pompa ciepła jest dwuelementowym zestawem, który zajmuje nie więcej niż 2 metry kwadratowe.
Wszystkie elementy występujące w pompach ciepła tworzą zamknięty układ, w którym krąży ekologiczny czynnik roboczy i podlega on ciągłym przemianom postaci ciekłej na gazową oraz odwrotnie. w ten sposób odbywa się przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do źródła górnego.
Dolnym źródłem ciepła może być także grunt, w którym zostaną umieszczone specjalne kolektory płaskie oraz spiralne albo umieszczone tam są odpowiednie sondy. Dodatkowo występuje tam woda oraz powietrze, a także w niektórych przypadkach ścieki. Górnym źródłem ciepła w pompach jest instalacja grzewcza.
Jakie są rodzaje pomp?
Na polskim rynku możemy znaleźć różne pompy ciepła typu:
- solanka-woda.
- powietrze-woda
- woda-woda.
Każda z tych typów działa w obiegu górnego źródła, czyli inaczej mówiąc w instalacji centralnego ogrzewania.
Wszystkie rodzaje pomp wykorzystują ten sam rodzaj źródła, jakim jest woda i dlatego jeden człon nazwy tego urządzenia to woda. Urządzenia te różnią się przede wszystkim od siebie źródłem energii, które wykorzystywane jest w dolnym źródle, czyli w obiegu, które dostarcza energię do pompy ciepła.
Czym jest pompa typu woda-woda?
Pompa ciepła woda-woda jako dolne źródło wykorzystuje wszystkie podziemne cieki wodne. Urządzenie pobiera wodę z jednej studni i następnie transportuje ją do drugiej, która oddalona jest minimum o 15 m w kierunku cieku wodnego. Żeby zastosować takie rozwiązanie potrzebujemy dostępności do cieków podwodnych, które mają odpowiednią wydajność. Dodatkowo przy instalacji takiego urządzenia musimy mieć pewność, że wydajność cieku nie zmieni się na przestrzeni okresu działania pompy, czyli około 25 lat.