Nikomu chyba nie trzeba mówić, że klimatyzacja wymaga konserwacji i czyszczenia. Tylko jak często to robić? Co zlecić specjaliście, a co można wykonać samemu? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Klimatyzatory działają podobnie jak lodówki, z tą różnicą, że zimne powietrze zamiast do lodówki wdmuchiwane jest do pomieszczenia. Klimatyzatory chłodząc nasze mieszkania wydzielają bardzo dużo wilgoci, jest to proces naturalny. Wilgoć ta skrapla się do specjalnych pojemników. Dzieje się tak zarówno w urządzeniach zewnętrznych jak i wewnętrznych, co stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Klimatyzacja filtruje też duże ilości kurzu i brudu.
Jak często serwisować klimatyzację?
Odpowiadając na to pytanie trzeba rozróżnić dwa pojęcia: serwis klimatyzacji i czyszczenie klimatyzacji. Serwis klimatyzacji powinien wykonywać specjalista posiadający odpowiednie uprawnienia. Czyszczenie klimatyzacji możemy wykonać sami. Zacznijmy może od specjalistycznego serwisu. Obejmuje on szereg działań, których sami nie powinniśmy robić, gdyż grozi to utratą zdrowia a nawet śmiercią w przypadku porażenia prądem.
W skład takiej profesjonalnej konserwacji wchodzi:
- Dokładne sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej, szczególnie połączeń elektrycznych. Wilgoć i elektryka nie bardzo się lubią.
- Sprawdzenie szczelności całego układu chłodzącego
- Sprawdzenie ciśnienia podczas pracy, zarówno podczas ssania jak i tłoczenia powietrza.
- Uzupełnienie czynnika chłodzącego o ile to konieczne.
- Sprawdzenie i czyszczenie układu odprowadzania skroplin
- Czyszczenie lub wymiana wszystkich filtrów
- Czyszczenie parownika i skraplacza
- Przegląd obudowy obu jednostek.
Podczas serwisu klimatyzacji powinno się przeprowadzić również profesjonalną dezynfekcję klimatyzacji i systemów wentylacyjnych. Niektóre firmy mają to w komplecie inne traktują to jako usługę dodatkową.
Taki profesjonalny serwis klimatyzacji powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku, pod warunkiem, że klimatyzacji używamy tylko w sezonie letnim. Jeżeli używamy jej przez cały rok takich przeglądów powinno być minimum dwa, najlepiej co pół roku.
Co można wykonać samemu?
Czyszczenie klimatyzacji polega na dokładnym umyciu obudowy klimatyzatora, tacy na skropliny i łopatek powietrza. Należy dodać by przy wykonywaniu tych czynności nie stosować detergentów, wystarczy ciepła woda. Jedyne co możemy umyć z wykorzystaniem środków bakteriobójczych to tacka na skropliny. Takie mycie najlepiej wykonywać raz w miesiącu.
W zależności od rodzaju urządzenia i zastosowanych w nim rozwiązań samodzielnie wymieniamy też filtry powietrza. Zazwyczaj dostęp do nich jest prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Jak często to robić? Zależy od zastosowanych filtrów, jedne wymienia się w całości, inne można czyścić. Urządzenia z wyższej półki same sygnalizują konieczność wymiany filtrów. Jeżeli nasz klimatyzator nie ma tej funkcji należy sprawdzić w instrukcji obsługi.
Artykuł powstał dzięki współpracy firmy KliMat z Białegostoku oferującej profesjonalny serwis klimatyzacji – https://kli-mat.com/klimatyzacja/serwis-naprawa/